Uzależnienie od alkoholu
Aby sprawdzić czy masz problem z alkoholem, przeczytaj uważnie poniższą listę objawów uzależnienia od alkoholu i sprawdź, który z objawów cię dotyczy:
Objawy uzależnienia od alkoholu – wystarczą trzy występujące łącznie przez pewien okres w ciągu ostatniego roku:
- Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia („ musiałem się napić”) tzw. głód alkoholowy.
- Problem z kontrolowaniem picia: trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia, trudności w ograniczeniu ilości wypijanego alkoholu, podejmowanie prób powstrzymywania się od picia („jak chcę, mogę nie pić”)
- i powroty do picia nawet po długotrwałym okresie abstynencji.
- Fizjologiczne dolegliwości po ograniczeniu lub przerwaniu picia, takie jak drażnienie mięśniowe, nadciśnienie, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, niepokój, omamy, majaczenie, wzmożona potliwość (objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego) albo używanie alkoholu w celu złagodzenia tych dolegliwości („klinowanie”).
- Zmieniona, najczęściej zwiększona, tolerancja na alkohol, czyli potrzeba spożywania większych dawek dla osiągnięcia oczekiwanego efektu („mocna głowa”).
- Z powodu picia alkoholu zaniedbywanie innych sposobów spędzania wolnego czasu i swoich zainteresowań – koncentracja życia wokół picia.
- Picie alkoholu, mimo że osoba pijąca jest świadoma szkód powodowanych przez alkohol (zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych, kłopoty z prawem, izba wytrzeźwień itp.)
Nie jest więc prawdą, że:
- alkoholik musi pić codziennie
- alkoholik nie jest w stanie powstrzymać się od picia w sytuacjach alkoholowych (np. podczas imienin)
- jeżeli ktoś potrafi nie pić przez dłuższy czas – nie jest alkoholikiem
Teraz zrób test AUDIT, aby dowiedzieć się czy masz problem z alkoholem
Jeśli zastanawiasz się czy nie jesteś uzależniony od alkoholu lub taki niepokój zgłaszają Twoi bliscy – wypełnij poniższy test.
Gdy niepokoi Cię picie kogoś bliskiego – zachęć go do wypełnienia testu.
Test AUDIT został opracowany przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a w Polsce propagowany jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Gotowy, by zacząć?
Najpierw zapoznaj się czym jest standardowa porcja alkoholu. Przyda ci się to przy wypełnianiu testu.
Jedna porcja standardowa (10 g czystego alkoholu) zawarta jest w około:
- 250 ml piwa o mocy 5%
- 100 ml wina o mocy 12%
- 30 ml wódki o mocy 40%
Następnie wypełniaj test uważnie i uczciwie, tylko wtedy jego wyniki będą wiarygodne. Wybierz odpowiedź, która najbardziej dotyczy Ciebie.